Jo Nesbø to literacki fenomen na światową skalę. Łączna sprzedaż jego książek przekroczyła 30 milionów egzemplarzy. Co ciekawe, w swoim życiu odnosił sukcesy nie tylko na polu literatury. Jako nastolatek chciał zostać piłkarzem, jednak kontuzja kolana przekreśliła jego sportową karierę. Z wykształcenia ekonomista, pracował jako dziennikarz i makler. Jest też muzykiem – z zespołem Di Derre zdobył ogromną popularność w rodzimej Norwegii, jeszcze zanim stał się rozpoznawalny jako pisarz.

Pomysł na pierwszą książkę wpadł mu do głowy podczas wielogodzinnego lotu do Australii. „Człowiek nietoperz” okazał się sukcesem, co skłoniło autora do rozwijania serii o Harrym Hole, niepokornym śledczym z Oslo. W 2013 roku Nesbø został wyróżniony Nagrodą Peer Gynta przyznaną przez norweski parlament za wpisanie Norwegii na światową mapę literatury.

Jo Nesbø dwukrotnie odwiedził Polskę. W 2010 roku odebrał honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznaną za całokształt twórczości podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. W 2016 roku odwiedził Wrocław w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury.